Konstnär Hans Ström och assistent Yvonne Lindén från Motala låter alla känna på hur man var kreativ för tusen år sedan. (Relief betyder "upphöjt arbete").
Föreläsning av och om konstnären, bakgrunden, reliefkonsten, visning av konst och kort frågestund.
Bildspel via USB om projektor finns. Därefter workshop med det som är så kul: att skapa i lera med fingrarna och grotta ner sig i vikingatiden.
Man jobbar bäst klassvis, i egen skolsal eller en samlingslokal med fria arbetsytor.
Tre klasser (max 90 elever) på en dag är ett bra upplägg.
Alla får en grunderad träpannå och gör sin egen tavla efter en av våra mallar eller en egen idé, bara man använder leran i form av en relief. Konstnären med assistent ger eleverna praktiska tips och råd, portionerar ut leran och kommunicerar om motivvalet, att välja en konkav eller konvex bildform och hur man t.ex. signerar sin tavla med runskrift i relief.
Efter att leran torkat igenom helt (ca 24 timmar) målar man sin tavla på valfritt sätt med vanlig vattenlöslig hobbyfärg. Skolans färger och penslar fungerar bra. (Tips, råd och exempel ges av konstnären.)
Material som ingår:
Övrigt:
Vi har gjort detta projekt även som tvådagarsaktivitet med målningsarbetet dag två men vi tycker att det fungerar lika bra om läraren själv hanterar det (ur kostnadssynpunkt).
Frågor och funderingar?
Ring eller maila Hans Ström:
0704451230
hansbilder@telia.com